BIOGRAFIA

“Nawet dzisiaj, gdy nie brakuje skrzypków o wysokiej klasie, wyróżnia się on płynnością i pięknem swojego brzmienia oraz absolutną precyzją intonacji i techniki smyczkowej.”

THE STRAD

Krzysztof Śmietana rozpoczął swoją muzyczną podróż w rodzinnej Polsce, gdzie ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Jako protegowany legendarnego Yfrah Neaman– który sam kształcił się pod okiem gigantów takich jak Carl Flesch, Jacques Thibaud i Max Rostal – Śmietana, dzięki swojemu talentowi, zdobył prestiżowe brytyjskie stypendium na studia podyplomowe w Guildhall School of Music and Drama, gdzie sam teraz wykłada.

Imponująca kariera Śmietany wyniosła go m.in. na szczyty najważniejszych międzynarodowych konkursów skrzypcowych, gdzie zdobył najwyższe nagrody na wydarzeniach takich jak Konkurs Skrzypcowy Carla Flescha w Londynie (gdzie wygrał także nagrodę publiczności), Konkurs Fritza Kreislera w Wiedniu, Long-Thibaud w Paryżu, Gorizii we Włoszech, Brahmsa w Hamburgu i wielu innych.

Jego występy oczarowały publiczność na całym świecie – od sal koncertowych Wielkiej Brytanii, przez Europę, USA, Kanadę, Amerykę Południową, Bliski Wschód, aż po Japonię. Jako solista miał zaszczyt współpracować z niektórymi z najbardziej cenionych dyrygentów świata, w tym m.in. z Sir Colinem Davisem, Valerym Gergievem, Sir Andrew Davisem, Sir Alexandrem Gibsonem, Sir Charlesem Grovesem, Davidem Athertonem, Antonim Wittem, Gabrielem Chmurą, Jiřím Bělohlávekem czy Jerzym Maksymiukiem.

Artyzm Śmietany zostały uwieczniony dzięki licznym nagraniom i transmisjom, w tym w szczególnie cenionych wykonaniach Koncertów skrzypcowych Szymanowskiego z BBC Symphony Orchestra. Jednym z najważniejszych momentów jego kariery był występ solowy także z BBC Symphony Orchestrą podczas Proms Festiwalu w Royal Albert Hall w Londynie, który jest wydarzeniem wyjątkowym w świecie muzyki klasycznej. Jego nagranie Koncertu skrzypcowego Panufnika z London Musici dla Conifer, które odbyło się w obecności kompozytora, zostało uznane za „Płytę Miesiąca” przez CD Reviews Magazine. Występując z tym koncertem w całej Europie, Śmietana zdobył uznanie Magazynu The Strad za „piękną kontrolę smyczka i hipnotyzującą wibrację,” podkreślając jego mistrzowską ekspresję na instrumencie.

Dyskografia Śmietany ukazuje jego szeroki repertuar i wyjątkowe kolaboracje. Koncert skrzypcowy Strawińskiego z Philharmonia Orchestra nagrał pod batutą Roberta Crafta – bliskiego przyjaciela Strawińskiego i wybitnego znawcy jego twórczości. Interpretacje Sonat Faurégo z pianistą Johnem Blakelym dla wytwórni Meridian olśniewają liryzmem, a nagrania Sonat Brahmsa z Caroline Palmer dla ASV ujawniają głęboką emocjonalność. Śmietana zmierzył się także z wymagającymi dziełami Respighiego i Busoniego wraz z Colinem Stone’em, a jego obszerna współpraca z London Mozart Trio i Trio Cracovia zaowocowała licznymi, entuzjastycznie przyjętymi albumami.

Oprócz działalności solowej i kameralnej, Śmietana występował jako gościnny koncertmistrz w wielu czołowych brytyjskich i polskich orkiestrach, w tym w London Symphony Orchestra, Chamber Orchestra of Europe, London Sinfonietta i Capella Cracoviensis.

Jego wpływ na świat muzyki rozciąga się również na edukację. Śmietana prowadził masterclassy w UK, USA, Kanadzie, Brazylii, na Bliskim Wschodzie, Japonii, Irlandii, Islandii, Polsce i Niemczech. Od 1982 roku jest filarem wydziału skrzypiec i muzyki kameralnej w Guildhall School, gdzie wielu jego uczniów zdobyło międzynarodowe nagrody i zbudowało udane kariery jako soliści, koncertmistrzowie orkiestr i profesorowie.

Z karierą obejmującą kontynenty i dekady, Krzysztof Śmietana wciąż inspiruje zarówno publiczność, jak i młodych muzyków swoimi pełnymi pasji występami oraz nieustannym zaangażowaniem w doskonałość muzyczną.